Zbohom otec !

Autor: Tomas Baksay | 24.6.2011 o 16:05 | Karma článku: 10,63 | Prečítané:  1506x

Stretnúť po rokoch človeka s ktorým ste v mladosti prežili pár pekných chvíľ je akoby ste našli čosi vzácne, o čom ste si mysleli, že je už dávno stratené. Taký príjemný pocit ma prenikol, keď som uvidel Petra, veľmi dobrého priateľa z dediny.

Bolo to dávno, čo sme sa naposledy videli, snáď ešte po maturite. Hneď potom odišiel za prácou do zahraničia. Musel. V živote to mal ťažké, pri otcovi alkoholikovi trpeli aj jeho matka a dve mladšie sestry. Často hľadali u nás útechu uprostred noci. Ani peňazí nebolo dostatok, aj preto musel opustiť rodné hniezdo v mladom veku a takto aspoň na diaľku finančne podporovať rodinu.

Keď som ho ale teraz stretol, tvár mal strhanú smútkom. Jeho tiché slová zmiešané so slzami v očiach vypovedali krutú skutočnosť - skon otca. Slová útechy by boli v tejto chvíli zbytočné, nechal som teda Petra, nech sa vyrozpráva a vydá zo seba všetok ten bôľ.

Hovoril dlho. Hlavne o otcovi, ako mu roky nevedel odpustiť svoje detstvo a dospievanie, o ich chabej vzájomnej komunikácií, o živote. Na okamih sa odmlčal a sklonil hlavu. Keď ju po chvíli zodvihol, uvidel som slzy v jeho očiach, rinúce sa pomaly po líciach.

Tón jeho hlasu nabral plačlivý nádych: "Nedávno, keď som nutne potreboval pomoc pri prestavbe bytu, nenašiel sa nik z mojích priateľov, či známych, ale došiel práve ten, ktorého som celé tie roky ignoroval - otec. Za celý týžden sme spolu urobili viac ako za doterajší môj život. A ja som sa s ním nestihol ani poriadne rozlúčiť. Odišiel skoro ráno, keď som ešte spal. Posledné, čo si budem pamätať do konca svojho života, bude jeho smutný pohľad v posledný večer, akoby tušil, že sa už spolu neuvidíme, nepreriekneme ani to úbohé slovo."

Čo dodať k tomuto príbehu ? Aj s človekom, ktorý nám nejakým spôsobom ubližuje, sa musíme pokúsiť vychádzať, hoci je to niekedy veľmi ťažké, lebo nikdy nevieme, či tá jeho povestná "svieca života" nedohára, aby sme potom neľutovali, že sme mu nedali aspoň jednu šancu v tomto živote to zlé napraviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?