V pohode „starec“

Autor: Tomas Baksay | 4.4.2012 o 12:55 | Karma článku: 5,66 | Prečítané:  726x

Vždy ma poteší, keď teplé slnečné lúče jarného slnka roztopia aj posledné zbytky snehu na našom malom ihrisku. Tie zároveň vyženú z kutíc domov mládežníkov, aby si tam trochu rozdýchali pľúca a rozhýbali svaly.

Vždy s radosťou privítam niektorého z nich, ak potrebuje pomôcť dofúkať loptu alebo opraviť niektorú časť drevenej konštrukcie bránok. Skutočný dôvod ich návštevy je však iný. Nenápadne mi naznačia, že by si radi s nami zahrali poriadny futbal. S nami -  „dedkami“, poniektorými vekovo ku štyridsať je to vždy o zábave.

Pred zápasom si optimisticky naladení násťroční tínedžéri s obrovským entuziazmom poraziť nerozhýbaných „starcov“ väčšinou pozvú svoje spolužiačky – roztlieskávačky, aby aj pred nimi ukázali, ako dobre potrénovali. Má to však aj psychologický efekt. Zvyšuje im to výkonnosť vysoko nad 100%. Keď sa k ním zvyčajne pridá aj nejaký ten miestny legionár z mládežníckych súťaží, možno by sme sa mali my “deduškovia” pomaly začať triasť.

Len vieš, tie skúsenosti.

Mládež behá, lopta lieta a góliky v ich sieti pribúdajú jedna radosť, a to si ešte náš najstarec Dodo, po minulej zime päťdesiatnik, užíva “klídek” v bráne s cigaretkou v ruke. Po prvej desiatke si nahnevane prezúva kopačky aj profesionálny legionár v drese súpera.

Žeby tie boli príčinou nezdaru ? Neboli.

Druhá desiatka za nami čoby dub, ani čajočky už nie sú dobrým afrodiziakom pre mladíkov a hviezda v našej bráne si vychutnáva plnými dúškami orosenú odmenu, aj keď zatiaľ iba v plechovke. Na záver ešte odovzdáme súperovi cenu útechy v podobe stenšenia nášho náskoku a ďalší pekný deň za nami.

Tento rok to však bolo iné.

Možno zvýšená  trénovanosť, alebo rokmi pribúdajúce skúsenosti našej mládeže spôsobili v našom tíme vážny kyslíkový deficit, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo aj na finálnom skóre, prvýkrát v náš neprospech. A keď som sa v závere duelu ospravedlňoval jednému mladíkovi za spôsobený faul, pokrivkávajúc s bolestivou grimasou, no zároveň s úsmevom na tvári mi odvetil: “V pohode, starec.”

Veď o tom je šport, treba v duchu fair-play potešiť telo i dušu. A pre nás “starších”, ktorí sa ešte pohybujeme po ihriskách, vždy dobrý dôvod motivovať a hlavne dať priestor k realizácií aj mladším.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?