Babička to cez Vianoce opäť roztočila

Autor: Tomas Baksay | 7.1.2014 o 17:04 | Karma článku: 11,07 | Prečítané:  1082x

  Hneď v prvý najštedrejší deň zo všetkých štedrých v roku je s babkou už o piatej ráno zle. Teda aspoň ona si to o sebe myslí. Meráme tlak - 130/85. Po hodine vysvetľovanie, že ja mám bežne v práci o pár desiatok vyšší a som stále tu, je babka upokojená. No spať sa jej už nechce. A ani nám nie.

  Už len čakáme, kedy vytiahne zo skrine glukomer, čo sme jej súrne zháňali presne pred rokom. Opäť nastáva stav zvýšenej pohotovosti. Odchýlka pár stotín to je teda vážny dôvod. "Babi, to tie včerajšie "koštovky" celého sortimentu koláčov, čo piekla tvoja dcéra, teda moja mama. Nevadí, dnes dáš nejakého zavináča a bude to dobré."  

  Tak a zdravotnú krízu najstaršieho člena rodiny by sme mali za sebou, teda aspoň nateraz. Po bohatých skúsenostiach z predchádzajúcich rokov už tuším, čo bude nasledovať ďalej - babkin predlhý predslov k príprave varenia, dôkladná inštruktáž s precíznou kontrolou a kritická záverečná reč ku kapustnici. Našťastie tieto body dnešného sviatočného stretnutia pri sporáku sa ma až tak netýkajú, ale chudák mama. No aj mne sa predsa len čosi ušlo z babičkinej "hubovej polievky". To keď som neprikladal polienka do sporáku podľa jej taktu. A ten bol veru len ťažko predikovateľný počas celého dňa. Najlepšie urobil asi otec, teda jej zať. Najprv šiel zavinšovať do susedov, potom sused k nám a nakoniec sa obaja zašívali v dielničke "koštujúc" hrušku v kvapalnom stave". Aspoň nepočul babkine výčitky, keď jej "stopársky" nos zacítil príznačnú vôňu "domácej", že radšej mohol byť hruškový kompót. Toho máme síce zo šesť políc a so štatistikou tri zjedené poháre za jeden celý rok toho veľmi neubúda, no nebudeme babičku zbytočne dráždiť aj tak márnym oponovaním. Najmä teraz, keď ju už pred sviatkami tak veľmi rozveselil "darca najväčších istôt" pod Tatrami svojou veľkolepou rečou, že čoskoro bude prezidentom.

  S blížiacim sa večerom očakávame príchod ďalších členov sviatočnej večere - sestry a potenciálneho švagra. No a po večeri, ako ináč, si babka zase niekoho vezme na sedenie "pod lampou". Správne som vytušil, kto bude tým "nešťastníkom" - sestrin priateľ. Aspoň, že to nie som znova ja. Nová "obeť" v čase zasadania na "babkin stolec" ešte ani netušila, že sa stane aj jej osobným šoférom počas nadchádzajúcich dní, pretože ja sa bezpečne vzdiaľujem s priateľmi na hory. "Takže babka maj sa fajn, na Nový rok ti prídem zavinšovať".

  Ako som sa neskôr dozvedel, potenciálny švagor svoju špeciálnu úlohu zvládol na výbornu, aj keď okrem plánovaných výjazdov do kostola a k rodine mal jeden mimoriadny - babka to tradične prehnala s nejakým jedlom. No to je celá babka, ale takú ju máme všetci radi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?