Podobenstvo o dvoch remeselníkoch

Autor: Tomas Baksay | 24.2.2014 o 17:37 | (upravené 25.2.2014 o 9:09) Karma článku: 6,60 | Prečítané:  802x

 Kebyže Ježiš chodí so svojimi učeníkmi po tejto Zemi v tejto dobe, možno by im rozprával nasledujúce podobenstvo.  V jednej dedine žili dvaja remeselníci. Prvý mal jedného syna a druhému sa pošťastilo mať troch.

 Ten prvý, uvedomujúc si, že roboty je veľa a postupom času, keď už mu svaly ochabnú, sa bude musieť spoliehať čoraz viac na pomoc svojho jediného syna, ho už od útleho detstva viedol k tomu, aby sa vedel chlapsky postaviť k akejkoľvek práci a aby ju vždy vykonával poctivo a usilovne. Ochotne a trpezlivo ho priúčal do tajov remesla, ktoré sa naučil od svojho otca a "vykresával" z neho človeka, o ktorom by raz iní mohli povedať, že má ruky zo zlata.

 Druhý farmár, vedomý si svojej "presily", mal k výchove iný prístup. Namiesto úmornej práce s formovaním svojich troch synov využíval najmä pomoc svojho staršieho brata. Spravil s ním kopec kvalitnej roboty a hlavne rýchlo. Aj po práci nemal čas na výchovu potomstva, lebo trávil večer opäť s bratom v krčme, kde vďaka svojim šikovným rukám, nemali núdzu o chválu a pohostinnosť z každej strany.

 Čas plynul, synovia vyrástli, no žiaden z nich nedorástol ani polovice šikovnosti svojho otca. Boli to len "odborníci pridrž - podaj", akých bolo po dedinách mnoho.

 I nastal čas jesenný, kedy bolo treba na zimu dreva prihotoviť. Prvý remeselník vzal svojho syna a čoby dub bolo drevo doma na dvore. Druhému remeselníkovi vážne ochorel brat a už mu nemohol pomôcť. Vzal teda svojich troch synov do lesa. Rúbali, rúbali a nie a nie dreva na zimu prihotoviť. Keď si tak večer celý zmorený sadal za stôl k jedlu, neyabudol si vziať do ruky fotku, na ktorej bol i zo svojim bratom za mladi v najlepšej kondícií pri hromade porúbaného dreva, aby aspoň na chvíľu rozveselil svoju myseľ.

 A čo chcel básnik povedať týmto podobenstvom ?
 Dvaja remeselníci sú dva štáty. Oba majú zastúpenie v nejakom športe. Ten prvý, hoci má menej športovcov, vie ich správne motivovať, aby sa zdokonaľovali. Druhý má momentálne nahrané a hoci sa urodilo viac športovcov, každého nechá uberať sa nejakou cestou, zatiaľ čo on trávi čas "v krčme, opojený spomienkami a chválami" z čias uplynulých.

 A dôjde na lámanie chleba. Treba narúbať dreva na zimu, aby sa všetci členovia rodiny ohriali. Teplo, vychádzajúce z kozuba, to je radosť z úspechu v srdciach národa. Veľká športová udalosť je teda tu. Prvému, s tým málom čo vychoval, netrvalo dlho, aby potešil ľud svojej krajiny. A čo ten druhý ? Na zranených sa už spoľahnúť nemôže. Dokedy sa ešte bude utešovať iba spomienkami na dávnu slávu ?
        

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?